Извънредно заседание на Комисията по бюджет и финанси беше свикано днес в Народното събрание, иницирано от председателя Делян Добрев, във връзка с водната криза в Плевен.
На заседанието бяха приети с 16 гласа „за“, без „против“ и „въздържали се“ изменения в Закона за държавния бюджет за 2025 г.
Тези промени предвиждат Плевен да получи 7 нови проекта на обща стойност 10,3 млн. лева, докато два проекта с идентична стойност отпадат.
В мотивите е посочено, че проектът не влияе на държавния бюджет, тъй като средствата са предвидени в централния бюджет за 2025 г., в рамките на общата максимална стойност на капиталовите разходи по консолидираната фискална програма. За 2026 и 2027 г. финансирането ще бъде уточнявано при подготовката на съответните бюджети.
Допълнително, в мотивите на законопроекта се отбелязва, че се правят и технически корекции в стойностите на проектите на шест общини – Тервел, Летница, Брезник, Силистра, Котел и Доспат. Те са компенсирани и остават в рамките на определените лимити. Промените се налагат заради възникнали технически проблеми при обработката на документацията на над 3000 проекта в процеса на изготвянето и изпълнението на бюджета за 2025 г.
Промените ще бъдат разгледани в пленарна зала утре.
Влезте в нашия Telegram канал! Натиснете тук .