Още от ученическите си години Пламен мечтае да се занимава с медицина. Днешният му статус като стажант-лекар обаче разкрива, че реалността, с която се сблъсква, е значително по-различна от неговите представи.
Пламен споделя: „Никой не те подготвя в университета за това, което ще видиш като среда. Това, което видях, особено за младите колеги специализанти, е, че положението не е добро. Работи се много извънредно над допустимия труд. Нощният труд е много ниско заплатен в момента. Дори основното заплащане, колеги получават около 900 до 1200 лв. Рядко се получават повече.“
През лятото на първо четене бяха приети законови промени, които предлагат подобряване на условията за младите лекари. Въпреки това, студентите изразяват желание законопроектите да бъдат гласувани окончателно, за да могат промените да бъдат включени в бюджета за 2026 г. Пламен добавя: „Има колеги, които са принудени в отделенията да си закупуват консумативи като ръкавици, с които се работи, дори санитарни консумативи.“
Тъй като положението остава нерешено, Здравният министър не е предоставил конкретен срок, в който исканията на медиците да бъдат удовлетворени. Силви Кирилов, представител на здравното министерство, коментира: „Аз съм привърженик на увеличението на трудовите възнаграждения на всички участници в здравната система на България. Ние непрекъснато сме в контакт и нашите мотиви са изложени и дори в бюджета, който сме представили, има цифри и мотиви, които ги защитават. Българската здравна система не се крепи на младите лекари. В момента системата се крепи на тези, които са били специализанти преди 15 години и с денонощен труд се трудят.“
Друг важен аспект, който Пламен подчертава, е, че много колеги са принудени да работят на второ или трето място, за да могат изобщо да осигурят основните си доходи: „Тези хора са принудени да намират второ или трето работно място, за да могат да получават основни доходи, с които да преживяват. Няма насърчаване и стимулиране на колегите специализанти, а след това и на младите специалисти, да останат в страната и да усъвършенстват знанията си, за да могат по-добре да лекуват пациентите си,“ заяви той пред Bulgaria ON AIR.
В резултат на трудната ситуация, Пламен и неговите млади колеги, носещи бялата манта, са готови да излязат на улицата и да се борят за своите права и искания, докато не бъдат чути. Техният глас е силен и те настояват за справедливост спрямо условията на труд и заплащането в сектора на здравеопазването.
Влезте в нашия Telegram канал! Натиснете тук .