Американският президент Доналд Тръмп заяви, че продължава усилията си за мирно уреждане на конфликта между Русия и Украйна, макар че засега няма яснота дали Владимир Путин и Володимир Зеленски са готови за преки разговори. Това стана в интервю за CBS News.
Тръмп определи позицията си като „реалистична, но и оптимистична“:
„Наблюдавам, следя и говоря по въпроса с президента Путин и президента Зеленски. Нещо ще се случи, но те все още не са готови. Но нещо ще се случи. Ще го доведем докрай.“
Контекстът – нови руски удари по Киев
Коментарите на Тръмп идват дни след масирани руски атаки с дронове и ракети срещу украинската столица в края на август. При ударите загинаха поне 15 души, сред тях четири деца. Тръмп подчерта, че е „недоволен от кръвопролитията“, но ще настоява за преговори:
„Мисля, че ще успеем да уредим всичко. Честно казано, смятах, че въпросът с Русия ще бъде от по-лесните, но изглежда по-труден от някои други конфликти, които съм спрял.“
Отношения с Китай, Русия и Северна Корея
Американският лидер коментира и военния парад в Пекин на 3 септември, на който присъстваха Си Цзинпин, Владимир Путин и Ким Чен Ун:
„Разбирам защо го направиха и се надяваха, че гледам — и аз наистина гледах. Връзките ми с всички тях са много добри. Ще разберем колко добри са в следващата седмица или две.“
Подходът към дипломацията
Тръмп обясни, че методът му е да събере ключовите лидери в една стая и да ги насърчи към споразумение в реално време:
„Имахме доста добри дни и щом ги събера в една стая, или поне започнат да разговарят помежду си, нещата се подреждат. Спасили сме милиони животи.“
На въпрос дали понякога е нужно просто да изчака, той отговори: „Да, понякога трябва.“
Поглед напред
В края на август, преди срещата си с Владимир Путин в Аляска, Тръмп уточни, че целта му е „да подготви почвата за следващата среща, която трябва да се състои скоро“.
Влезте в нашия Telegram канал! Натиснете тук .